Sesja w sprawie WOW wielkim sukcesem Radnych, którym zależy na Wesołej
Zmodyfikowano: 12-05-2015

Dnia 11 maja odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Dzielnicy. Na sesji zebrali się licznie mieszkańcy Wesołej oraz Sulejówka. Rada została zwołana w celu przegłosowania stanowiska Zarządu Dzielnicy, w którym jak czytamy we fragmencie: "Rada Dzielnicy stoi na stanowisku, że jedyną możliwością budowania społecznego kompromisu dla przebiegu Wschodniej Obwodnicy Warszawy, jest powrót do realizacji koncepcji przebiegu zakładającego częściowe przepuszczenie trasy w tunelu wraz z budową węzła na skrzyżowaniu z ul. 1 Praskiego Pułku." W trakcie dyskusji nad tym pismem, okazało się, że Radni Prawa i Sprawiedliwości wprowadzili odrębne stanowisko, aby absolutnie nie dopuścić WOW na teren dzielnicy a przesunąć ją przez węzeł Lubelska do węzła Konik a stamtąd do węzła Kobyłka z pominięciem węzła Zakręt.  Słowa Radnych popierających odsuniecie od naszej dzielnicy obwodnicy zostały entuzjastycznie przyjęte przez przysłuchujących się mieszkańców gromkimi brawami. W trakcie dyskusji zostały przytoczone wyniki konsultacji społecznych, które jednoznacznie pokazały, że mieszkańcy w ponad 70 % nie chcą tej inwestycji w sąsiedztwie.

Zostały postawione dwa wnioski formalne, pierwszy złożył Radny Leszek Winiarski, który postulował przeprowadzenie kolejnych konsultacji społecznych. Jednak wniosek ten odrzucono ponad podziałami partyjnymi. Przeciwni konsultacjom Radni słusznie tłumaczyli, że kolejne konsultacje są tylko niepotrzebnym  odsunięciem w czasie zdecydowanego sprzeciwu WOW na naszym terenie, jaki powinna Rada wypracować wraz z Zarządem Dzielnicy. Burmistrz Kłos mocno bronił stanowiska, żeby Rada walczyła o tzw. wariant czerwony, prowadzący WOW przez Groszówkę i Zieloną. Radni PiS  podkreślali, że interes społeczny wymaga wszelkich starań o maksymalne odsunięcie problematycznej inwestycji od naszych granic. Tego samego zdania  byli: Radna Lidia Cybulska - Przesław oraz Pani Hanna Bąbik, Pani Joanna Januszewska -Miśków i Pan Hubert Zieliński  dzięki, którym odrzucono referendum i przyjęto wniosek w sprawie stanowczego sprzeciwu wobec WOW.

Kolejny wniosek złożył Klub Prawa i Sprawiedliwości, o treści "W związku z rekomendacją Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad  dotyczącą wybory wariantu przebiegu Wschodniej Obwodnicy Warszawy przez teren Dzielnicy Wesoła Rada Dzielnicy podtrzymuje swoje niezmienne, spójne z wolą lokalnej społeczności stanowisko sprzeciwiające się przebiegowi Wschodniej Obwodnicy Warszawy przez teren Dzielnicy Wesoła m. st. Warszawy."

Wniosek został dopuszczony pod głosowanie i zostało ono przeprowadzone imiennie. Przytłaczającą większością głosów Rada przegłosowała wniosek  Radnych PiS jako oficjalne stanowisko Rady Dzielnicy. Oto rezultaty głosowania:

1) Radny Marian Babuśka - przeciw przyjęciu wniosku

2) Hanna Bąbik - za przyjęciem wniosku

3) Ryszard Brzezik - nieobecny

4) Ryszard Bombik - za przyjęciem wniosku

5) Lidia Cybulska - Przesław - za przyjęciem wniosku

6) Joanna Januszewska - Miśków - za przyjęciem wniosku

7) Marcin Jędrzejewski - przeciw przyjęciu wniosku

8) Iwona Kerschke - za przyjęciem wniosku

9) Anna Kozłowska - wstrzymała się od głosu

10) Mirosław Maciążek - za przyjęciem wniosku

11) Beata Nowosielska - za przyjęciem wniosku

12) Elżbieta Nowosielska - za przyjęciem wniosku

13) Mieczysław Ołdziej - za przyjęciem wniosku

14) Stefan Słowikowski - wstrzymał się od głosu

15) Maria Surawska - za przyjęciem wniosku

16) Krystyna Szyszko - za przyjęciem wniosku

17) Grażyna Weber - za przyjęciem wniosku

18) Leszek Winiarski - za przyjęciem wniosku

19) Katarzyna Zakrzewska - przeciw przyjęciu wniosku

20) Małgorzata Zaremba - za przyjęciem wniosku

21) Hubert Zieliński - za przyjęciem wniosku

 

źródło: wesola-gazeta.pl

Komentarze

Odporny na manipulacje ABW - 2015-10-19 09:17:25
Należy też pamiętać że nie jesteśmy w stanach gdzie transport samochodowy jest jedyną opcja. Wesoła jest wspaniałe skomunikowana z miastem przy pomocy PKP (3 przystanki, niecałe 20 minut od metro stadion). Wystarczy zobaczyć jak mocno w kolej i sieć rowerowa inwestują kraje zachodnie świadome kosztów środowiskowych.

Kolejne badania naukowe pokazują ogromny wpływ zanieczyszczenia powietrza na zdrowie. Z najnowszych wynika ze szkodliwe substancje wchłaniane są również przez skórę. Zadbajmy by nasze dzieci miały zdrowe środowisko do rozwoju.http://www.sciencealert.com/outdoor-air-pollution-is-now-killing-over-3-million-people-every-year?utm_source=Article&utm_medium=Website&utm_campaign=InArticleReadMore
Odporny na manipulacje ABW - 2015-10-19 08:35:11
Porównywanie ul. Grochowskiej do planowanej obwodnicy jest po prostu niepoważne. Czy naprawde nie widzi Pan różnicy w charakterystyce zabudowy w miejscowości której ponad 50% pow. zajmują lasy a silnie zubranizowanej dzielnicy Warszawy? Argument dot. nizszego kosztu jest łatwy do obalenia - przy tej skali inwestycji roznica w koszcie jest do zaakceptowania przez budżet 40 milionowego kraju jakim jest Polska. To inwestycja o znaczeniu międzynarodowym (tranzyt z całej Europy!) na kolejne 50-100 lat, jej koszt można sfinansować długoterminowym kredytem spłacanym z opłat dokonywanych przez kierowców tranzytu (winiet). Co z tego że ktoś 30 lat temu wpadł na pomysł puszczenia 6 pasmowej obwodnicy przez centrum rekreacyjnej miejscowości? To idiotyczny pomysł - mieszkańcy wraz z ekspertami przy dostępie do nowej wiedzy i technologii (25 lat później) wpadli na lepszy wariant przeprowadzenia tej trasy. Państwo ma obowiązek mu się przyjrzeć i mam nadzieje po uwzględnieniu dlugoterminowych kosztów dla społeczności i środowiska - uhonorowac!
Dr Channel - 2015-05-31 09:35:15
Obwodnica przez środek dzielnicy mieszkalnej bogatej w dodatku w tereny zielone? To brzmi jak ponury żart. Uwaga do Pana Abwe; są jeszcze ludzie (wcale nie jest ich mało), którzy cenią sobie jeszcze czyste powietrze i ciszę od tego, żeby wygodnie przejechać się swoim samochodem. Liczne zjazdy i wjazdy na obwodnicę? Do dodatkowo zwiększy ruch w całej dzielnicy. Mieszkańcy miast położonych na wschód od Warszawy będą przejeżdżać obok domów jednorodzinnych. Będzie to bardzo duże nasilenie ruchu. Wykorzystajmy tereny zielone Wesołej, ich potencjał rekreacyjny, a nie niszczmy.
Abwe - 2015-05-13 14:28:41
Współczuję sąsiadowi, który swoją sypialnię wybudował blisko planowanej obwodnicy. Pytanie jest, czy przed tą decyzją zapoznał się z planami zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu. Plany te są znane od ponad 30 lat. Są ludzie, którzy mieszkają tu dłużej i ich to najbardziej dotyka, ale jest ich stosunkowo niewielu. Wówczas w małej podmiejskiej mieścinie Wesoła gęstość zabudowy była bardzo mała. Obecnie też nie ma z tym większego problemu bo pas pod drogę był w miarę chroniony przed zabudową. W międzyczasie wyrosły 30-letnie drzewa i inna zieleń. Zapewne zdarzały się patalogie, że ktoś się uparl i za dodatkowe pieniądze kupił działkę w pobliżu planowanej drogi, bo myślał, że jej tam nigdy nie będzie. Nie ma co demonizować uciążliwości tej owodnicy. Gdyby to porównać np. z ulicą Grochowską przy pl.Szembeka to o ile więcej tam jest sypialni. A obwodnica będzie nawet węższa od tej ulicy, najbliższa zabudowa mieszkalna minimum 100m albo więcej, samochody obecnie dużo mniej szkodliwe i możliwości osłony dużo większe. Apeluję o zdrowy rozsądek w tej sprawie.
Beata Nowosielska - 2015-05-13 09:32:49
Nasza inicjatywa jako opozycji udała się głównie dzięki poparciu odważnych Pań Radnych – Pani Lidii Cybulskiej – Przesław, Pani Hanny Bąbik i Pani Joanny Januszewskiej – Miśków. Ich zaangażowanie w dobro dzielnicy okazało się bezcenne i wprost nieocenione. Pani Lidia wykazała się niezwykłą odwagą aby przeciwstawić się swojemu klubowi. Wielkie Brawa
Sąsiad planowanej autostrady. - 2015-05-12 17:16:10
No to mamy problem , bo ja nigdy nie byłem zwolennikiem obwodnicy przez środek ekologicznej dzielnicy Wesoła. Pańskie argumenty są warte funta kłaków , zarówno pod względem merytorycznym , a tym bardziej etycznym.
Obwodnica powinna być wybudowana ,zgadzam się z tym , ale poza miastem zgodnie ze swoją nazwą i zgodnie ze standardami europejskimi , a wogóle gdzie pan dotej pory mieszka mówiąc ,że dopiero po wybudowaniu pseudo obwodnicy będziemy w Europie. Właśnie przepisy europejskie zabraniają budowania niszcząc przyrodę i ludzi . przykładem jest słynna Rospuda.
Jest arternatywa przebiegu przez tereny niezabudowane , byłoby wielokrotnie taniej , a że trochę dalej parę km , to co to jest dla mercedesa.Nigdy nie zgodzimy się na przebieg trasy z dziesiątkami tysięcy pędzących Tirów dziennie obok naszych sypialni i trujących nas i nasze dzieci,oraz niszczących naszą piękną przyrodę , która jest prawem chroniona.
Abwe - 2015-05-12 13:06:15
Mieszkańcy zmotoryzowani, na dzisiaj w znakomitej większości, mogą mieć jednak inne zdanie na ten temat. Plany WOW znane są od dawna. Brak pieniędzy odsuwał inwestycję. Przeciągał się wybór wariantu przez Wesołą, na co też w końcu przyszła pora. Nie należy proponować przeniesienia obwodnicy poza Wesołą, bo prowadzi to do następnych konfliktów i na ten temat zapadły już wiążące decyzje. Nie kryję, że zawsze byłem zwolennikiem obwodnicy przez Wesołą. To jest okno na świat i poważne miejsce na mapie Warszawy, co daje duże możliwości rozwoju w sposób uporządkowany i korzystny dla mieszkanców. Myślę, że wariant przebiegu trasy po wschodniej granicy Wesołej z Sulejówkiem ze skrzyżowaniem z ul. 1 Pułku Praskiego w okolicy lini wysokiego napięcia jest lepszy i na pewno tańszy od tunelu pod ul. Uroczą. Protestują ludzie z Centrum, ponieważ w tym wariancie wow przebiega bliżej ich domów, ale mimo wszystko w dość sporej odleglości, więc po co ten krzyk. Kiedyś oglądałem te tereny i wiem, że doskonale nadają sie na taką drogę. Prowadzi ona cześciowo pod liniami wysokiego napięcia, gdzie teren i tak nie może być inaczej wykorzystany. Dla nas istotne jest to aby mieszkańcy mieli dogodne wjazdy i zjazdy z wow z każdego kierunku, dlatego potrzebny jest dwupoziomowy węzeł komunikacyjny między ul. Niemcewicza a budynkiem OSP. Oczywiście skrzyżowanie z ul. Pułku Praskiego musi być bezkolizyjne (prawdopodobnie wow w wykopie). Dla mieszańców, którzy dużo jeżdżą taka droga to luksus, to tak jakby przesiąść się z Malucha do Mercedesa. Oby jak naszybciej ją wybudowali, dopiero wtedy bedziemy w Europie.
Pozdrawiam

Czytaj także:

LechKaczynski.org Ruch Społeczny im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Alternatywa Pol(s)ka bez kompleksów Program PiS 2014 Klub Parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów PiS.tv Prawa Strona Północnego Mazowsz Biuletyn Informacji Publicznej PiS