Polska musi kupować prąd z zagranicy. Jesteśmy coraz bardziej uzależnieni energetycznie
Zmodyfikowano: 05-05-2015

 

Nieudolność i niekompetencja ludzi Platformy sterujących już tylko "teoretycznym państwem" przynosi coraz bardziej zaskakujące, a przy okazji kosztowne rezultaty. W strategicznej dziedzinie funkcjonowania kraju, jaką jest bezpieczeństwo energetyczne oraz produkcja energii elektrycznej, rząd osiągną coś, co jeszcze kilka lat temu wydawało się być niemożliwe. Otóż w 2014 roku pierwszy raz od początku istnienia III RP staliśmy się importerem prądu! Innymi słowy - platformiana władza zaczyna nas uzależniać nas od dostaw energii z zewnątrz!
  
O zagrożeniach płynących z nieudolności ekipy rządowej w zakresie polityki bezpieczeństwa energetycznego pisałem już wielokrotnie. Przypomnijmy, że bezrefleksyjna zgoda rządu Tuska i Kopacz na wprowadzenie w Polsce tzw. pakietu klimatycznego (powodującego, że produkcja prądu za pomocą elektrowni węglowych staje się zupełnie nieopłacalna) spowodowała, że w 2016 roku, aby spełnić wyśrubowane unijne normy środowiskowe, polscy producenci energii będą musieli wyłączyć elektrownie węglowe działające na terytorium naszego kraju o łącznej mocy 3000 MW. A to może się przyczynić do pojawienia się tzw. blackoutów, czyli długotrwałych zaników zasilania na dużym obszarze kraju, które dotkną kilka milionów gospodarstw domowych i przyczynią się do wielomilionowych strat w gospodarce. Problem by nie istniał, gdyby rząd Platformy Obywatelskiej na miejsce wyłączanych bloków zdołał wybudować nowe elektrownie. Niestety, przez blisko 8 lat rządów tej ekipy w Polsce nie powstała ani jedna nowa elektrownia o dużej mocy. Większość strategicznych inwestycji dotyczących bezpieczeństwa energetycznego kraju, których realizacja miała nastąpić w ciągu ostatnich kilku lat, albo nie wyszła jeszcze z fazy projektowej (np. elektrownia atomowa, gdzie od 4 lat trwa proces wyboru jej lokalizacja, mimo że w tym celu wydano już dziesiątki milionów złotych), albo jest blokowana przez ekologów (elektrownia w Opolu i Rajkowach), albo z niewiadomych przyczyn jest anulowana (np. elektrownia w Ostrołęce, na którą nadzorowana przez Skarb Państwa spółka Energa miała już wydać 200 mln zł).

 

niewygodne.info.pl

Komentarze


Czytaj także:

LechKaczynski.org Ruch Społeczny im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Alternatywa Pol(s)ka bez kompleksów Program PiS 2014 Klub Parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów PiS.tv Prawa Strona Północnego Mazowsz Biuletyn Informacji Publicznej PiS