Absurd! Sąd uznał, że za odszkodowanie z tytułu niesłusznie naliczonego podatku trzeba zapłacić... podatek! To jest "Polska racjonalna"?
Zmodyfikowano: 14-04-2015

Kilka lat temu fiskus rozwalił dobrze prosperującą firmę z branży IT żądając zapłaty niesłusznie naliczonego podatku. Po długotrwałej batalii procesowej sąd w końcu przyznał, że doszło do błędu urzędników skarbowych, którzy nieprawidłowo naliczając wysokie podatki doprowadzili do upadłości wspomnianej firmy. Jej właścicielom orzeczono gigantyczne odszkodowanie w wysokości 46 milionów złotych. Problem w tym, że będą musieli od niego odprowadzić podatek. Tak orzekł sąd (sic!).

W ostatnim czasie polskie sądy wielokrotnie dowodziły, że stoją murem za obecną władzą. Dotyczyło to jednak głównie wyroków politycznych, personalnie dotykających czołowych przedstawicieli opozycji. Tym razem jednak mamy do czynienia z prawdziwym absurdem fiskalnym! Oto bowiem Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) orzekł, iż 46 milionów złotych odszkodowania wypłacone właścicielom upadłej spółki za błąd urzędnika to przychód, od którego trzeba zapłacić podatek (sic!). 

 

Tajna notatka urzędników skarbowych, sporządzona pod koniec ubiegłego roku po spotkaniu z szefostwem Ministerstwa Finansów, mówiła o przykręceniu fiskalnej śruby i skuteczniejszym przeprowadzaniu kontroli skarbowych (tak, aby zwiększyć wpływy podatkowe do budżetu). Nie wspominano tam jednak o orzecznictwie sądów. Wygląda zatem na to, że "niezawiśli" sędziowie NSA postanowili sami dostosować się do resortowych wytycznych. Jak inaczej bowiem interpretować kuriozalne orzeczenie o tym, iż za odszkodowanie z tytułu niesłusznie naliczonego podatku trzeba zapłacić podatek?!

niewygodne.info.pl
  

Komentarze


Czytaj także:

LechKaczynski.org Ruch Społeczny im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Alternatywa Pol(s)ka bez kompleksów Program PiS 2014 Klub Parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów PiS.tv Prawa Strona Północnego Mazowsz Biuletyn Informacji Publicznej PiS