NIK zawiadamia prokuraturę i ABW ws. wyborów samorządowych!
Zmodyfikowano: 01-04-2015

Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła "poważne nieprawidłowości" w działalności Krajowego Biura Wyborczego podczas ubiegłorocznych wyborów samorządowych. Inspektorzy NIK postanowili zawiadomić prokuraturę oraz ABW w tej sprawie.

Dodatkowo jak podkreślił podczas konferencji prasowej prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski, materiały otrzymają również śledczy z ABW.

NIK badała wykorzystanie środków z budżetu państwa na obsługę informatyczną wyborów samorządowych w roku 2014.

Jak mówi raport NIK:

– Krajowe Biuro Wyborcze zdecydowało o dopuszczeniu do użytkowania w dniu wyborów wadliwego systemu, mimo dwóch nieudanych ogólnopolskich testów.

Prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski wymienił szereg nieprawidłowości w działalność KBW. Są to m.in. - brak określenia jakościowego dla sprzętu informatycznego zamawianego przez KBW, a przetargi w tej sprawie prowadzone przez KBW były nierzetelne.

Dodatkowo KBW przekazywało z wielkim opóźnieniem do PKW projekty uchwał definiujące wygląd i treść dokumentów, które miały być generowane przez system informatyczny. Za sam odbiór sprzętu KBW zapłaciło bez wcześniejszego sprawdzenia go pod względem technicznym.

Jak czytamy dalej w raporcie NIK:

– W związku z nieprawidłowościami przy odbiorze i zapłacie za zamówiony przez KBW produkt NIK zawiadomiła prokuraturę o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Dodatkowo inspektorzy z NIK wysłali do ABW zawiadomienie w którym stwierdzają, że KBW dopuściło do użytkowania źle zabezpieczony kalkulator liczenia głosów, a cały system zawierał szereg błędów, które eliminowały możliwość dopuszczenia go do użytkowania.

Również zarzuca się, że KBW zdecydowało o dopuszczeniu do użytkowania w dniu wyborów wadliwego systemu, mimo dwóch nieudanych ogólnopolskich testów oraz zastrzeżeń zawartych w pierwszej części zamówionego przez KBW (zbyt późno, bo zaledwie na 13 dni przed wyborami) audytu bezpieczeństwa.

Zdaniem kontrolerów KBW nie posiadało planów informatyzacji, a cały system był wyjątkowo korupcjogenny.

PAP, niezalezna.pl, interia.pl, gazetawarszawska.pl

Komentarze


Czytaj także:

LechKaczynski.org Ruch Społeczny im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Alternatywa Pol(s)ka bez kompleksów Program PiS 2014 Klub Parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów PiS.tv Prawa Strona Północnego Mazowsz Biuletyn Informacji Publicznej PiS