Śmieciowy biznes w Warszawie
Zmodyfikowano: 10-11-2014

Na mocy umowy podpisanej z m.st. Warszawą od 1 lutego 2014 r. do 31 stycznia 2017 r. (przez 36 miesięcy) firma Lekaro realizuje  odbiór odpadów komunalnych na terenie 5 następujących dzielnic:

 • Praga Północ

 • Praga Południe

 • Rembertów

 • Wawer

 • Wesoła

W ramach systemu firma Lekaro odbiera odpady komunalne z budynków jednorodzinnych, wielorodzinnych oraz firm.

Od kilku miesięcy przyglądamy się jak działa system odbierania śmieci.  Na stronie internetowej Lekaro podana jest infolinia do kontaktu w sprawach wymagających interwencji jak również kontakt e- mail.

I wszystko byłoby dobrze , gdyby nie dwie sprawy.

Po pierwsze, Firma Lekaro  nie  zawsze odpowiada na  zgłoszenia e- mailem . Wielokrotnie interweniowałam w sprawie zarówno przez infolinię jak i drogą elektroniczną.   Po wielokrotnych interwencjach   sprawa do dziś nie załatwiona. Infolinia Firmy nie działa , telefon jest głuchy. Firma ma bogatą  ofertę, ale jak się tam dodzwonić by móc skorzystać? Mimo, że minęło już kilka miesięcy  w dalszym ciągu firma ma kłopoty z systematycznym  odbiorem śmieci.  Nie zawsze zostawia worki na segregację. Mimo mojej pisemnej interwencji , niewiele się poprawiło w tej sprawie. Zdarza się ,że dopiero interwencja Burmistrza może poskutkować .  Czy to tak ma wyglądać?

Dobrze, że  jest  już odbierana skoszona  trawa. To jest duże ułatwienie dla mieszkańców.

Druga    sprawa.

Umowa Miasta Stołecznego Warszawy  z Firmą Lekaro została zawarta na okres 3 lat na określoną kwotę. Niestety,  ta kwota  nie jest ujawniona, stąd tak naprawdę nie wiemy, ile miasto płaci za odbiór odpadów ?   Radni Warszawy dostają informację, że miasto nie zarabia na naszych śmieciach. Zadaję sobie pytanie,  skoro nie zarabia, to dlaczego tak drogo płacimy za śmieci? W moim przypadku koszt za jeden pojemnik śmieci niesegregowanych, jedna osoba - wynosi 72 zł  bo  zbieram cały pojemnik przez 2 miesiące. Opłatę jednakże wpłacam co miesiąc po 36 zł. W poprzednim systemie przy odbiorze przez firmę Trans Nerc za pojemnik płaciłam 19 zł,  kwartalnie 56 zł.  Aktualny system zakłada opłatę od ilości osób w domu , a nie od  ilości nagromadzonych śmieci. Jest to system głęboko niesprawiedliwy, nie motywujący. Pragnę zauważyć, że odpady segregowane to surowiec , to towar, za który  firma ma zysk. Zysk Firmy  powinien prowadzić do  obniżenia naszych opłat. Jako przykład podam  miasto Wołomin. Mieszkańcy Wołomina płacą za śmieci 7 zł od osoby. Śmieci odbierane są  2 razy w miesiącu.  Na terenie powiatu  wołomińskiego działają firmy, które skupują butelki, folie przetwarzają na surowce wtórne.   Firmom opłaca się odbierać  posegregowane szkło,  papier i plastyk i  dobrze na tym wychodzą zarówno mieszkańcy jak i odbiorcy.  Przykładem jest Firma ADD Pasterski.

Takiego spojrzenia na gospodarkę odpadami w Warszawie nie ma. Klub Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Warszawy przedstawił propozycję opłat za śmieci  w oparciu o analizę  dotychczasowych opłat.  Koszt w przeliczeniu na jedną osobę wynosił   11 zł  w blokach i 19 zł od osoby w domkach jednorodzinnych.  Większością głosów  Platformy Obywatelskiej i SLD  odrzucono tę propozycję.  Obecne koszty są zbyt wygórowane i nic nie usprawiedliwia tak dużych opłat, które ponosimy.  Wygląda na to, że system odbioru śmieci  nie obejmuje wszystkich mieszkańców Warszawy. Brak jest kontroli nad systemem. Wynika z tego,  że cały koszt usług Firmy Lekaro pokrywają tylko ci mieszkańcy, którzy wypełnili deklarację. To nie koniec opłat związanych ze śmieciami.   

Ustawa Śmieciowa odwołuje się do ordynacji podatkowej. W przypadku miesięcznej zwłoki z opłatą, urząd dzielnicy wysyła upomnienie wraz z nakazem zapłaty w kwocie 11.60. Jeśli komuś zdarzy się przeoczyć opłatę czekają  go dalsze konsekwencje finansowe.

Wiele wskazuje na to, że należy jeszcze raz do tematu śmieci podejść.  Bardziej uczciwie.

Elżbieta Nowosielska  Radna Dzielnicy Wesoła

 

Poniżej przedstawiamy cennik opłat za wywóz śmieci obowiązujący w Warszawie

 

Opłata dla mieszkańców domów jednorodzinnych

 

W domach jednorodzinnych  od 1 lipca 2013 stawka za wywóz śmieci wyniesie:

 

 • w gospodarstwach jednoosobowych - 44,50 zł,
 • w gospodarstwach dwuosobowych - 68 zł,
 • a w trzyosobowych i większych - 89,00 zł.

 

Taka wysokość składki będzie obowiązywać w przypadku selektywnej zbiórki odpadów. W wypadku odpadów niesegregowanych opłaty będą wyższe o 40%, czyli:

 

 • dla gospodarstwa jednoosobowego - 62,30 zł,
 • dla gospodarstwa dwuosobowego - 95,20 zł,
 • dla gospodarstwa trzyosobowego i większego - 124,60 zł.

 

Jeśli w danym domu nikt nie mieszka – wysokość opłaty wynosi zero.

 

Opłata dla mieszkańców budynków wielorodzinnych

 

Zgodnie z uchwałą Rady m.st. Warszawy mieszkańcy nieruchomości wielolokalowych zgodnie z nową ustawą śmieciową będą uiszczać następujące miesięczne stawki opłat za segregowane odpady komunalne:

 

 • gospodarstwo jednoosobowe – 19,50 zł,
 • gospodarstwo dwuosobowe – 37,00 zł,
 • gospodarstwo trzyosobowe – 48,00 zł,
 • gospodarstwo czteroosobowe i więcej – 56,00 zł.

 

 W przypadku odpadów niesegregowanych opłaty za wywóz śmieci będą wyższe o 40%. Opłaty za odpady mieszkańcy domów wielorodzinnych będą wnosić do wspólnot bądź spółdzielni.

 

Komentarze

Sowa i Przyjaciele - 2014-07-16 12:06:30
Na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego w dniu 26 marca ministerstwo środowiska przedstawiło informację na temat wdrażania przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, które weszły w życie 1 lipca 2013 r. Na 2479 miast i gmin w Polsce ustawa została wdrożona w 2436, czyli w 98,27 % miast i gmin. W 8 gminach dopinane są umowy z firmami śmieciowymi, a 14 gmin nie zorganizowało przetargów pod różnymi pozorami omijając przepisy ustawy. Warszawa znalazła się wśród 21 gmin, które po prostu nie poradziły sobie z procedurami przetargowymi.

Innymi słowy, Warszawa należy do ekskluzywnego klubu (w którym to klubie nie ma żadnego innego dużego miasta) 0,85 % gmin nie potrafiących wykonać przepisów ustawy reformującej system odbioru odpadów w Polsce. zródło wws.org.pl
Sowa i Przyjaciele - 2014-07-09 21:04:02
Upał jak 150 po 30 stopi a śmieci rozkladają się w tych pojemnikach, jak dla mnie to zagrożenie epidemiologiczne kiedys Nerc wywoził jak trzeba było a Lekaro robi laskę za 3 razy tyle no i bufetowa zrobiła ze śmieci CH.. dupa i kamieni kupa

Czytaj także:

LechKaczynski.org Ruch Społeczny im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Alternatywa Pol(s)ka bez kompleksów Program PiS 2014 Klub Parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów PiS.tv Prawa Strona Północnego Mazowsz Biuletyn Informacji Publicznej PiS