Zmiany na niekorzyść podopiecznych
Zmodyfikowano: 11-03-2015
Ministerstwo Edukacji Narodowej planuje zmiany w działaniu specjalnych ośrodków wychowawczych. Obecnie w Polsce funkcjonują 43 takie placówki. W większości wypadków prowadzone są przez zgromadzenia zakonne.
 
W ośrodkach przebywa blisko 2 tys. dzieci i młodzieży w wieku od kilku do nawet 23 lat. Placówki pełnią bardzo ważną funkcję; zmiany mogą doprowadzić do ich zamknięcia lub przekształcenia, na czym stracą podopieczni.
 
– Ośrodki te zapewniają wsparcie, realizację zajęć rewalidacyjnych i opiekę najczęściej dla uczniów szkół specjalnych, przy których nie funkcjonują internaty. Ośrodki te zatrudniają wysoko wykwalifikowaną kadrę, która zapewnia realizację zaleceń poradni psychologiczno-pedagogicznych – tłumaczy Ewa Dumkiewicz-Sprawka, dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta Lublin.
 
Tak jest m.in. w ośrodku prowadzonym przez Siostry Miłosierdzia w Lublinie. Przebywa w nim obecnie 40 dzieci. Są to podopieczni, którzy z różnych przyczyn nie zafunkcjonowali na tyle dobrze, żeby realizować obowiązek szkolny i przebywać w swoim własnym środowisku. Placówka umożliwia dzieciom dalszą, skuteczną naukę, w specjalnej organizacji pracy, nie oddzielając dzieci od rodzin.
 
W ocenie ministerstwa, ośrodki wychowawcze nie spełniają swojej funkcji i są miejscem, w którym dzieci mieszkają i śpią. Ministerstwo może jednak kierować się w swojej ocenie nieprawidłowościami, które pojawiły się tylko w jednym z ośrodków. Resort edukacji narodowej przymierza się do likwidacji specjalnych ośrodków wychowawczych lub przekształcenia ich w placówki pieczy zastępczej.
 
Niewykluczone, że ministerstwo chce zaoszczędzić na likwidacji ośrodków poprzez takie zabiegi jak zwolnienie pracujących w nich nauczycieli i wychowawców, którzy są zatrudnieni na podstawie Karty Nauczyciela. Prace nad zmianami są w toku. Trwają m.in. konsultacje z osobami prowadzącymi specjalne ośrodki wychowawcze.
Źródło: Nasz Dziennik

Komentarze


Czytaj także:

LechKaczynski.org Ruch Społeczny im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Alternatywa Pol(s)ka bez kompleksów Program PiS 2014 Klub Parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów PiS.tv Prawa Strona Północnego Mazowsz Biuletyn Informacji Publicznej PiS