Zmiany w kodeksie testem na demokratyczne podejście PO i PSL
Zmodyfikowano: 21-01-2015
 

Prawo i Sprawiedliwość złożyło w Sejmie projekt zestawu zmian w kodeksie wyborczym, który ma pozytywnie wpłynąć na procedury demokratyczne w naszym kraju: - Głosowanie nad tym projektem będzie testem odnoszącym się do zasadniczego pytania, czy siły polityczne chcą w Polsce uczciwych wyborów czy też tego nie chcą? – mówił Jarosław Kaczyński podczas konferencji prasowej.

- Jutro będziemy mieli w Sejmie pierwsze czytanie projektu zmian w Kodeksie Wyborczym, projektu, który ma zapewnić większą rzetelność procesu obliczania głosów. Chodzi tu o to, żeby wyniki były wiarygodne – mówił lider Prawa i Sprawiedliwości. Jego zdaniem wybory muszą być przeprowadzone w sposób, który znacząco utrudnia nadużycia.

Jak przyznał prezes PiS, jego ugrupowanie głosowało za przyjęciem kodeksu wyborczego, ale bardzo szybko przyznało się do błędu i złożyło konkretne poprawki do tej ustawy. Prawo i Sprawiedliwość ponawia apel o zmiany w kodeksie wyborczym i złożyło w tej sprawie projekty ustaw.

Jak stwierdził kandydat PiS na Prezydenta RP Andrzej Duda, „nikt w Polsce nie ma wątpliwości, że wynik ostatnich wyborów został zniekształcony”. Jego zdaniem doszło do poważnego ciosu w polską demokrację. - Nieprawidłowości było tyle, że postawiło to pytanie o sens funkcjonowania władzy, która została w nich wybrana. – mówił Andrzej Duda.

- Ponad rok temu, w maju 2013 roku, szef Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości Mariusz Błaszczak wystosował list w sprawie bezpieczeństwa elektronicznego wyborów. Otrzymał odpowiedź, że działania ze strony prezydenta nie są konieczne, bo wszystko będzie sprawne – mówił kandydat PiS na prezydenta.

- Dziś Pan Prezydent atakując opozycję na każdym kroku, próbuje przykryć to, że nie podjął działań, które jako głowa państwa podjąć powinien. Nie reagował na apele, aby podjąć stanowcze działania wobec PKW, a kilka dni później sami członkowie komisji podali się do dymisji. (…) Panie Prezydencie, w Konstytucji jest napisane, że Prezydent RP jest gwarantem ciągłości władzy, a nie jej niezmienności. Apeluję do Pana o rozwagę i wsparcie dla tych zmian, które proponuje Prawo i Sprawiedliwość – stwierdził Andrzej Duda.

mypis.pl

Komentarze


Czytaj także:

LechKaczynski.org Ruch Społeczny im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Alternatywa Pol(s)ka bez kompleksów Program PiS 2014 Klub Parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów PiS.tv Prawa Strona Północnego Mazowsz Biuletyn Informacji Publicznej PiS