PiS i PWS przejmują władzę na Pradze
Zmodyfikowano: 16-12-2014

Przez ostatnie dwie kadencje dzielnicą rządziła koalicja PO-SLD. W wyniku listopadowych wyborów samorządowych obie partie zmniejszyły swój stan posiadania i w konsekwencji większość w Radzie Dzielnicy. Najwięcej głosów uzyskało Prawo i Sprawiedliwość, co przełożyło się na 9 mandatów. PO zdobyło 7 miejsc (wcześniej 9), Praska Wspólnota Samorządowa 4 mandaty (wcześniej 3), a Sojusz Lewicy Demokratycznej stracił jedną radną i wprowadził tylko 2 przedstawicieli. Skład Rady uzupełnia radna wybrana z listy Miasto Jest Nasze. Naturalną konsekwencją wyniku wyborczego wydawała się koalicja PiS-PWS – przez ostatnie osiem lat współpracująca w opozycji.

Jednak po wtorkowych wydarzeniach na Pradze, nie zanosiło się na tak szybkie porozumienie obu ugrupowań. W tym dniu odbyło się bowiem pierwsze posiedzenie Rady Dzielnicy, na którym następuje zazwyczaj wybór przewodniczącego Rady. Jedyny kandydat na to stanowisko - Ryszard Kędzierski z PiS, nie zdobył w tajnym głosowaniu niezbędnej większości głosów i jego kandydatura przepadła. Po tym wydarzeniu bezterminowo przerwano obrady. Wszystko wskazywał na to, że PiS i PWS nie doszli do porozumienia i negocjacje mogą trwać jeszcze bardzo długo.

Niespodziewanie okazało się inaczej. Już dziś zostało podpisane porozumienie programowe tzw. "Pakt dla Pragi" – Cieszy mnie, że udało nam się dojść do porozumienia z ugrupowaniem, które tak jak my chce zmian na lepsze na Pradze. Mam nadzieję że współpraca Prawa i Sprawiedliwości z Praską Wspólnotą Samorządową doprowadzi do rozwiązania wielu problemów mieszkańców Pragi i przyczyni się do rozwoju naszej dzielnicy – powiedział Polityce Warszawskiej szef praskich struktur PiS, Paweł Lisiecki. - Jesteśmy zadowoleni. Zarówno my, jak i PiS straciliśmy dużo energii i nerwów na rozmowy. Dążyliśmy do osiągnięcia porozumienia dobrego dla mieszkańców Pragi. Udało nam się połączyć dwa dobre, silne programy i znaleźliśmy konsensus dla wspólnych działań. Wierzę, że jest to koalicja dobra dla Pragi. Wyborcy ocenią za cztery lata, czy mieliśmy rację – podsumował negocjacje z koalicjantem radny PWS, Kamil Ciepieńko.

Partnerzy nie chcą mówić na razie o personaliach. Wiadomo jedynie, że burmistrzem i przewodniczącym Rady Dzielnicy ma zostać przedstawiciel PiS, a Praska Wspólnota Samorządowa zarekomenduje dwóch wiceburmistrzów. Kiedy zostaną powołane nowe władze dzielnicy zależy teraz w głównej mierze od tego, jak zachowa się praska Platforma Obywatelska. To jej przedstawicielka jako najstarsza wiekiem radna zwołuje sesje i prowadzi obecnie obrady. Jeśli nie wznowi obrad w ciągu 30 dni od dnia pierwszej sesji, to Zarząd Dzielnicy powoła w trybie nadzorczym prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz.

politykawarszawska.pl

Komentarze


Czytaj także:

LechKaczynski.org Ruch Społeczny im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Alternatywa Pol(s)ka bez kompleksów Program PiS 2014 Klub Parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów PiS.tv Prawa Strona Północnego Mazowsz Biuletyn Informacji Publicznej PiS