Wyniki wyborów do Europarlamentu w Wesołej
Zmodyfikowano: 15-07-2014

Wyniki wyborów po podliczeniu głosów w 10 Komisjach na terenie Warszawy - Wesołej:

 wyniki

 

Prezentujemy również wyniki wyborów w Wesołej na tle oficjalnych wyników ogłoszonych przez PKW dla calego kraju (wyłacznie partie , które przekroczyły 5% próg wyborczy)

 

 wesolavspolska

 

Jak widać w Warszawie - Wesołej do wyborów udało prawie 41% uprawnionych do głosowania. Najwyższa frekwencja 49,33% była w lokalu Komisji wyborczej nr 1009 przy ulicy Klimatycznej 1 najniższa 31,26% była w lokalu Komisji wyborczej nr 1001 przy Placu Wojska Polskiego 28. Najlepszy wynik Prawo i Sprawiedliwość osiągneło na terenie Woli Grzybowskiej, a najniższy wynik w KW na terenie Placu Wojska Polskiego.

 

Zdecydowanie największe poparcie Platforma Obywatelska zgromadziła na Żoliborzu - aż 53,11 proc. Niewiele mniej było na Ursynowie - 49,19 proc. Co interesujące, o ile najniższe poparcie PO zanotowała na Pradze Północ - 34,75 proc. - o tyle wciąż było to więcej niż PiS, które w tej właśnie dzielnicy zanotował swój najlepszy wynik. Rosnące poparcie Pis zanotowało rówież na Pradze Południe, Targówku i Wawrze.

Spośród kandydatów najwięcej głosów zgromadziła startująca z miejsca pierwszego Danuta Huebner, na którą swój głos oddało 132 335 osób. Drugie miejsce zajął Michał Boni, który zebrał 17 516 głosów. Do Brukseli nie pojedzie dotychczasowy reprezentant PO w Parlamencie Europejskim, Paweł Zalewski, na którego zagłosowało 10 732 wyborców.

W Wesołej najwięsze poparcie uzyskała Danuta Huebner 2219 głosów, na drugim miejscu Zdzisław Krasnodębski 719 głosów, jako trzeci uplasował Marek Jurek z poparciem 654 głosow, na czwartym miejscu z 336 głosami poparcia uplasował się Ryszard Kalisz i na 5 miejscu Wojciech Olejniczak uzyskując 317 głosów.

Kto głosował na PiS?

PiS największe poparcie uzyskał wśród mieszkańców prawobrzeżnej części miasta. Najwięcej głosów na partię Jarosława Kaczyńskiego oddali głosujący z Pragi Północ - 32,85 proc. Niewiele mniej głosów PiS zdobył na Targówku - 32,58 proc. oraz w dzielnicy Wawer - 31,32.

Najmniejsze poparcie - niewiele ponad 20 procent - PiS zgromadził na Ursynowie i na Wilanowie

Spośród kandydatów największe poparcie zgromadził startujący z pierwszego miejsca Zdzisław Krasnodębski, na którego głosowało 52 955 osób. Drugi wynik uzyskał Marek Jurek - 31 119.

Kto głosował na SLD?

Największe poparcie Sojusz Lewicy Demokratycznej zgromadził na Mokotowie - tam głosowało na niego 10,29 proc. wyborców. To więcej, niż wynosi ogólnopolski wynik partii. Najmniejsze poparcie partia Leszka Millera zgromadziła na Wawrze - niecałe 5 proc.

Spośród kandydatów najwięcej głosów zgromadziła "jedynka", czyli Wojciech Olejniczak, na którego głosowało 22 002 osób. Ale już na Alicję Tysiąc, znaną z walki o prawo do aborcji, jako swą kandydatkę wskazało 491 osób.

Europa Plus Twój Ruch lepsza niż Nowa Prawica

Poparcie, jakie na terenie Warszawy zgromadziła Europa Plus Twój Ruch było stosunkowo wyrównane. Najwięcej głosów - aż 7,94 - oddano na komitet Janusza Palikota na Białołęce. Najmniej - na Targówku, bo jedynie 5.56. Wciąż jest to jednak więcej niż wynik ogólnopolski i więcej niż wynosi próg wyborczy.

Tymczasem na Nową Prawicę Janusza Korwin-Mikkego w Warszawie głosowało 5,81 proc. wyborców, a to mniej niż ogólnopolski wynik tego ugrupowania. Najwięcej zwolenników Janusza Korwin-Mikkego jest na Białołęce - 7,17, a to już wynik zbliżony do tego krajowego. Najmniej głosów z kolei Nowa Prawica zgromadziła w dzielnicach: Żoliborz, Wilanów i Mokotów. Wszędzie poniżej 5 procent, czyli poniżej progu wyborczego.

PSL gorszy nawet niż Zieloni

Najsłabszy wynik zanotowało w Warszawie PSL, na które głosowało 0,93 proc., czyli niecałe cztery tysiące osób. To mniej nawet niż Ruch Narodowy, który zgromadził 1,46 proc. poparcia, czy Zieloni, na których głos oddało 1,03 proc. wyborców.

Do Parlamentu Europejskiego nie dostała się Polska Razem Jarosława Gowina, i to mimo bardzo dobrego wyniku Pawła Kowala, na którego głosowało 13 301 osób. PRJG w ogóle zanotowało w Warszawie niezły wynik - wyższy niż w całym kraju - 3,86 proc.

Wszechobecne banery wyborcze nie pomogły Jackowi Kurskiemu i Solidarnej Polsce. Europoseł, który będzie musiał pożegnać się z europarlamentem, zyskał tylko 4 040 głosów

 

Komentarze


Czytaj także:

LechKaczynski.org Ruch Społeczny im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Alternatywa Pol(s)ka bez kompleksów Program PiS 2014 Klub Parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów PiS.tv Prawa Strona Północnego Mazowsz Biuletyn Informacji Publicznej PiS