Kompromitacja wyborcza nie przeszkadza: Urzędnicy PKW otrzymają 600 tys złotych nagrody
Zmodyfikowano: 27-11-2014

Jeżeli sądzili Państwo, że kompromitacja wokół wyników wyborów, liczenia głosów i możliwości utraty przez Polskę unijnych inwestycji wystarczą by zreformować PKW to się Państwo pomylili.

Okazuje się, że urzędnicy PKLW ani myślą z pokorą znosić konsekwencje swoich decyzji. Zamiast tego przyznają sobie potężne nagrody!

Mimo nieprawidłowości z liczeniami głosów w wyborach samorządowych, a także do Parlamentu Europejskiego, pracownicyPaństwowej Komisji Wyborczej otrzymają premię za dobrze wykonaną pracę. Łączna suma tego wynagrodzenia wynosić będzie 600 tys zł.

Ile dokładnie otrzyma każdy urzędnik PKW z naszych podatków? Wyliczenia nie pozostawiają wątpliwości.

Mimo kompromitacji w I turze, PKW nie zajmie się naprawą wadliwego systemu informatycznego. Zamiast tego pracownicy Państwowej Komisji Wyborczej dostaną premię na liczące 400 osób grono statystycznie wypadać będzie po 1700 złotych na głowę.

A nas czeka kolejna tura wyborów. Czy urzędników czekają kolejne premie?

 

Prawie 50 milionów złotych rocznie w latach, gdy nie ma wyborów, a nawet blisko 300 milionów, gdy są, kosztuje nas Krajowe Biuro Wyborcze. To jest armia urzędników, którzy wybory organizują na polecenie Państwowej Komisji Wyborczej - wylicza portal Money.pl. PKW to z kolei dziewięciu sędziów sprawujących nadzór nad tym, aby wybory przebiegły sprawnie i zgodnie z prawem

 

Krajowe Biuro Wyborcze musi mieć urzędników, oddziały terenowe, aby aktualizować listy wyborcze, organizować lokale wyborcze, zatrudniać komisje wyborcze. Z mocy prawa muszą im w tym pomagać gminy. Wiążą się też z tym koszty stałe - pensje dla pracowników czy utrzymanie biur. Dlatego też budżet KBW mocno się waha i co oczywiste, najwyższy jest w latach wyborczych. Pomijając ten rok, Ministerstwo Finansów najwięcej przekazało KBW w 2010. Była to suma ponad 270 milionów złotych - podaje Money.pl Poza wyborami samorządowymi, które kosztowały 115 milionów złotych, mieliśmy wówczas z pamiętnych względów przyspieszone wybory prezydenckie, które pochłonęły 107 milinów. Pozostałe pieniądze poszły na utrzymanie urzędu.

 

Obecny rok bez wątpienia będzie najdroższy w historii. Jak przypomina Money.pl, na wybory wydamy w sumie 290 milionów złotych. To nie jest jednak ostateczna cena, jaką zapłacą podatnicy. Rząd planuje dołożyć do tego kolejne 130 milionów złotych, co ostatecznie daje 420 milionów złotych.

 

Koszty wyborów są wysokie nie tylko przez problemy z liczeniem głosów, z koniecznością organizacji drugich tur, ale też urosły diety osób zasiadających w komisjach. PKW argumentuje, że musi pozyskiwaćodpowiedzialnych ludzi, a tych trzeba godziwie wynagrodzić za choćniedługą pracę, to jednak bardzo intensywną.

 

I tak przewodniczący obwodowej komisji wyborczej zarobił 380 zł, jego zastępca 330, a pozostali po 300 złotych. W poprzednich wyborach było to odpowiednio wcześniej 165 zł, 150 i 135. Natomiast przewodniczący terytorialnych komisji wyborczych dostali 650 zł, zamiast dotychczasowych 245 zł. Ich zastępcy zarobili 600 zł (dotychczas 225 zł). Pozostali członkowie dostali 550 zł, a wcześniej musieli się zadowolić kwotą 200 zł.

 

Krajowe Biuro Wyborcze zatrudnia około 400 pracowników, którym płaci blisko 30 milionów złotych rocznie. Finanse KBW monitoruje Najwyższa Izba Kontroli.

 

Wydatki na utrzymanie PKW to również koszty utrzymania biur. Są to przede wszystkim opłaty administracyjne za wynajem lokali, opłaty zamedia oraz koszty eksploatacji. W ubiegłym roku, według informacjiMoney.pl, pochłonęły 5,5 mln złotych.

 

Osoby odpowiedzialne za wybory nie powinny narzekać na wynagrodzenia. Zarabiają średnio ponad tysiąc złotych więcej niż wynosi średnia krajowa. Ta zaczyna oscylować w okolicach czterech tysięcy złotych, tymczasem w KBW, jak ustalił portal Money.pl, zarabia się średnio 5,2 tys. złotych.

 

Fakt.pl/ as/ wgospodarce.pl

Komentarze


Czytaj także:

LechKaczynski.org Ruch Społeczny im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Alternatywa Pol(s)ka bez kompleksów Program PiS 2014 Klub Parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów PiS.tv Prawa Strona Północnego Mazowsz Biuletyn Informacji Publicznej PiS