Długo oczekiwana, nowa Rada Warszawy
Zmodyfikowano: 24-11-2014

W piątym dniu po wyborach Miejska Komisja Wyborcza przedstawiła wyniki głosowania do Rady Warszawy. Choć nie obyło się bez przeszkód, a werdykt ogłoszony po południu trzeba było ponownie zweryfikować – udało się, znamy cały 60-osobowy skład. Zgodnie z przewidywaniami, zwycięzcą ponownie okazała się Platforma Obywatelska, która zdobywając 33 mandaty, nie musi martwić się o dobór koalicjanta.

Warszawiacy zadecydowali, że w Radzie Warszawy znajdą się zarówno znani z minionej kadencji stołeczni samorządowcy, ale także liczne grono debiutantów, zwłaszcza w szeregach Prawa i Sprawiedliwości.

Samodzielne rządy Platformy

Wiele przedwyborczych sondaży, jasno wskazywały zwycięstwo Platformy Obywatelskiej. Choć przewaga nie jest tak znaczna, jak przewidywano, partia zdobyła większość całkowitą i nie musi szukać partnerów do współrządzenia. PO uzyskała dokładnie 226 585 głosów, co przełożyło się na 33 mandaty. Tym samym, skład radnych partii rządzącej rozszerzy się o jednego członka w porównaniu do minionej kadencji, w której Platforma Obywatelska miała 32 mandaty.

Kontynuować swoją pracę w Radzie Warszawy będzie jej dotychczasowa przewodnicząca –Ewa Malinowska-Grupińska oraz przewodniczący klubu PO – Jarosław Szostakowski. Oprócz nich, do „weteranów” zalicyć można także: Izabela Chmielewska, Michał Czaykowski, Marcin Hoffman, Aleksandra Gajewska, Paweł Lech, Dorota Lutomirska, Maria Łukaszewicz, Lech Jaworski, Agnieszka Jakowicka, Marta Jezierska, Ewa Masny, Piotr Mazurek, Anna Pabisiak, Aleksandra Sheybal-Rostek, Piotr Kalbarczyk, Anna Nehrebecka, Zofia Trębicka, Joanna Wiśniewska-Najgebauer, Iwona Wujastyk, Maciej Wyszyński, Małgorzata Zakrzewska, Dorota Zbińkowska oraz Małgorzata Żuber-Zielicz.

W siódemce debiutantów znaleźli się natomiast: Mariusz Frankowski, Ewa Janczar, Piotr Jaworski, Ewa Łuczyńska, Monika Suska, Tomasz Tretter oraz znana piosenkarka –Krystyna Prónko.

Silniejsza reprezentacja Prawa i Sprrawiedliwości

Reprezentację w radzie miasta zwiększyła także główna partia opozycyjna. W poprzedniej kadencji PiS miało 17 przedstawicieli. W niedzielnych wyborach partia zdobyła 173 646 głosów, co przełożyło się na 24 mandaty.

W klubie Prawa i Sprawiedliwości nie zobaczymy już dotychczasowego jego przewodniczącego – Macieja Wąsika, który postanowił przenieść się na inny szczebel samorządu i z pierwszego miejsca na liście startował do sejmiku. Znanych radnych jednak nie zabraknie. Wśród radnych, którym udało się ponownie wywalczyć miejsce są: Zbigniew Cierpisz, Michał Grodzki, Olga Johann, Jarosław Krajewski, Andrzej Kropiwnicki, Jacek Cieślikowski, Andrzej Melak, Rafał Dorosiński, Dariusz Figura, Piotr Szyszko oraz Alicja Żebrowska.

Grono debiutantów w szeregach Prawa i Sprawiedliwości jest znacznie większe niż w PO. Znajdziemy w nim bowiem: Cezarego Jurkieiwcza, Tomasza Kozińskiego, Filipa Frąckowiaka, Michała Kondrata, Pawła Lisieckiego, Annę Rożek, Ewę Samonek, Agnieszkę Soin, Edmunda Świderskiego, Pawła Terleckiego, Stanisława Wielanka, Wojciecha Zabłockiego i Krzysztofa Bosaka (nie mylić z K.Bosakiem – liderem Ruchu Narodowego).

SLD – 2 mandaty. Rada bez Golimonta

Już przedwyborcze prognozy wskazywały słaby wynik Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Pierwsze pogłoski po wyborach głosiły nawet, że SLD nie przekroczyło progu w skali całej Warszawy. Ostatecznie 5-procentową granicę udało się osiągnąć, ale powodu do zadowolenia – nie ma. Zamiast 8 radnych (jak w poprzedniej kadencji), Sojusz wprowadzi teraz jedynie dwoje: Paulinę Piechnę-Więckiewicz oraz Waldemara Marszałka – oboje zasiadający w radzie w poprzedniej kadencji.

Z wyników ogłoszonych przez Miejską Komisję Wyborczą ok. godziny 16.00 wynikało, że z miejsca w radzie cieszyć się może również jej dwudziestoletni „weteran” – Andrzej Golimont. Późnym wieczorem Komisarz Wyborczy zwrócił jednak uwagę, że mandat dla SLD w okręgu nr 5 jest przyznany błędnie. Zgodnie z matematyką wyborczą, otrzymać go powinien przedstawiciel Prawa i Sprawiedliwości – Michał Kondrat.

 

Z Radą Warszawy żegna się jednak nie tylko Andrzej Golimont, ale także Krystian Legierski oraz Sebastian Wierzbicki – jej dotychczasowy wiceprzewodniczący i kandydat lewicy na prezydenta stolicy. Wierzbicki podziękował swoim wyborcom i zapewnił, że – wbrew pozorom – to nie koniec stołecznej lewicy. – Choć w mniejszym składzie, ale nadal będziemy reprezentować Państwa na forum warszawskiego samorządu. Gratuluję wszystkim, którzy zdobyli mandaty. Jestem przekonany, że czas lewicy w Warszawie i- nie tylko - jeszcze nadejdzie – poinformował wczoraj na swoim Facebooku.

WWS z 1 mandatem

Nowym aktorem stołecznej rady została Warszawska Wspólnota Samorządowa. Komitet uzyskał 37 572 głosów, co pozwoliło na zdobycie 1 mandatu. Reprezentantem WWS-u będzie były burmistrz i kandydat na prezydenta – Piotr Guział, startujący do rady z pierwszego miejsca w okręgu Ursynów i Wilanów.

W najbliższej kadencji w radzie miasta nie zobaczymy aktywnego w poprzedniej kadencji Marcina Rzońcy, którego komitet – KWW Andrzeja Rozenka nie przekroczył wymaganego progu. Niewiele zabrakło takżę kandydatom z Nowej Prawicy. Partia Janusza Korwin-Mikkego uzyskała 4,5 proc. poparcia (26,5 tys. głosów). Partia Zieloni zaś – 2,5 proc. (15 tys głosów). Inicjatywa Mieszkańców Warszawy zebrała 14 397 głosów, Demokracja Bezpośrednia - 10 424 głosy, a Warszawa dla Rodziny 10 078 głosów.

Nowa Rada Warszawy – „nowa” zupełnie nie jest. Bowiem zdecydowaną większość jej członków już doskonale znamy z poprzednich kadencji. Zapowiada się jednak ciekawie, a „Polityka Warszawka” jej pracy i działaniom będzie się bacznie przyglądać.

politykawarszawa.pl

Komentarze


Czytaj także:

LechKaczynski.org Ruch Społeczny im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Alternatywa Pol(s)ka bez kompleksów Program PiS 2014 Klub Parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów PiS.tv Prawa Strona Północnego Mazowsz Biuletyn Informacji Publicznej PiS