Co dalej z budynkiem po zamkniętym szpitalu MSW w Wesołej?
Zmodyfikowano: 01-09-2016

Ogromne zainteresowanie mieszkańców dzielnicy budzi  od dwóch lat nie użytkowany budynek , jakże piękny w swojej architekturze,  mieszczący się przy ulicy Niemcewicza 82. Historia tego obiektu sięga lat 30 ubiegłego wieku. Z dzieciństwa pamiętam, że mieścił się w nim w latach 60 tych  Dom Wczasowy , w którym wypoczywali górnicy ze Śląska. W latach 70 tych  budynek przeszedł w użytkowanie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i mieścił się tu oddział Rehabilitacji Neurologicznej , który w 2014 roku został przeniesiony do nowej lokalizacji w Warszawie przy ulicy Wołoskiej 137. Przyczyną przeniesienia  Oddziału było niedostosowanie obiektu do wymagań rozporządzenia Ministra Zdrowia z 26 czerwca 2012 roku. W ośrodku mieścił się oddział rehabilitacji, który był dostępny mieszkańcom Wesołej. Była to dla nas duża wygoda i przede wszystkim  blisko .  Wiele było domysłów i plotek na temat losów tej nieruchomości. Wolno stojący obiekt bez dozoru jest narażony na coraz większą dewastację.

Zainteresowałam się przyszłością nieruchomości Centralnego Szpitala Klinicznego MSW .   Nawiązałam kontakt z Dyrektorem  Departamentu MSW i zapytałam o plany względem  tego obiektu.

Pani Dyrektor poinformowała, że zgodnie ze Strategią  CSK MSW na lata 2016-2020  w ww. nieruchomości planuje się utworzenie ,, Ośrodka Opiekuńczo – Leczniczego Wesoła przy CSK MSW, w którym będzie  funkcjonował ośrodek opiekuńczo  leczniczy i oddział opieki paliatywnej. Obiekt trzeba dostosować do aktualnych wymagań.  Szacunkowy koszt inwestycji ma wynieść 16,5 mln zł. Inwestycja ma  być sfinansowana z dotacji celowej, środków własnych  i unijnych, oraz kredytu inwestycyjnego.  Ww. inwestycja jest wyjątkowo kosztochłonna. Wymaga dużego remontu. Wznowienie  działalności przez Centralny Szpital Kliniczny MSW na terenie Wesołej jest uzależnione od pozyskania przez Szpital zewnętrznych środków finansowania tej inwestycji. Pani Dyrektor zapewnia mnie , że Departament Zdrowia udzieli wsparcia dla tej inwestycji  w postaci  dotacji celowej  po otrzymaniu środków  ujętych w Budżecie Państwa na rok 2017, a przeznaczonych na dotacje dla Samodzielnych Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej. Myślę, że jest to dla nas dobra wiadomość, bo żal patrzeć jak taki piękny obiekt niszczeje. W rozmowie z Panią Dyrektor podkreśliłam , że bardzo  zainteresowani jesteśmy funkcjonowaniem oddziału rehabilitacyjnego i jego  dostępnością  dla nas mieszkańców Wesołej. Resort posiada  72 obiekty w całej Polsce, które należy dostosować  do  aktualnych przepisów. Jeśli uda się w pełni pozyskać środki to remont ośrodka może być  już zaczęty w przyszłym roku tj. 2017. Będę na bieżąco interesowała się pracami nad przywróceniem tego ośrodka Wesołej i Państwa informowała.

Elżbieta Nowosielska Radna Dzielnicy Wesoła

Komentarze

Agnieszka - 2017-06-02 22:44:56
Witam,
czy znane są aktualne plany i status sprawy budynku ? Czy inwestycja ma szansę rozpocząć się jeszcze w tym roku ?

Czytaj także:

LechKaczynski.org Ruch Społeczny im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Alternatywa Pol(s)ka bez kompleksów Program PiS 2014 Klub Parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów PiS.tv Prawa Strona Północnego Mazowsz Biuletyn Informacji Publicznej PiS