Otwarcie Muzeum Polaków Ratujących Żydów
Zmodyfikowano: 17-03-2016

We wsi Markowa  położonej w województwie podkarpackim, w powiecie łańcuckim zostanie dziś (17.03.2016) otwarte Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów. W uroczystościach będzie uczestniczył prezydent RP Andrzej Duda.

W programie są między innymi modlitwy – chrześcijańska i żydowska – oraz ceremonia wręczenia odznaczeń państwowych Polakom, którzy ratowali Żydów. Lokalizacja nie jest przypadkowa bowiem 24 marca 1944 r. niemieccy żandarmi i policjanci granatowi rozstrzelali polską, ośmioosobową rodzinę Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ukrywanych przez nich w domu ośmioro Żydów z rodzin Szallów i Goldmanów. Wydarzenie to upamiętnia odsłonięty w 2004 r. pomnik.

Wczoraj Sejm, w związku z otwarciem Muzeum, przyjął przez aklamację uchwałę oddającą hołd Polakom, którzy ratowali Żydów, a szczególnie tych, którzy zapłacili za to życiem. Jej treść odczytał Marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Hołd dla sprawiedliwych Polaków jest jednocześnie wyraźnym przypomnieniem całemu światu, że w odróżnieniu od okupowanej Zachodniej Europy, na ziemiach Polskich za nawet najmniejszą pomoc Żydom groziła kara śmierci. Choć wojna jest często demoralizująca dla wszystkich stron konfliktu, przedstawiciele polskiego społeczeństwa dawali świadectwo gorliwej wiary, okazywali miłosierdzie i wypełniali chrześcijańskie przykazania. Mimo widma największej kary, wielu Polaków zdecydowało się udzielić pomocy prześladowanym Żydom. Szacuje się, że dzięki tej pomocy ocalało kilkadziesiąt tysięcy osób. Wśród tych, którzy zginęli za udzielanie pomocy Żydom, była rodzina Ulmów – powiedział Marszałek Sejmu.

Nazwiska członków rodziny Ulmów oraz innych zamordowanych Polaków znajdują się na tabliczkach przed wejściem do Muzeum. Na monumentalnej ścianie pamięci znajdują się też inne nazwiska Polaków, którzy ratowali Żydów.

Głównym elementem wyposażenia wnętrza jest symboliczny dom Ulmów. Z ekspozycji multimedialnej muzeum możemy się dowiedzieć między innymi o historii Markowej, losach społeczności żydowskiej i formach pomocy, jaką otrzymali od Polaków.

 

fot. youtube.com

Komentarze


Czytaj także:

LechKaczynski.org Ruch Społeczny im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Alternatywa Pol(s)ka bez kompleksów Program PiS 2014 Klub Parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów PiS.tv Prawa Strona Północnego Mazowsz Biuletyn Informacji Publicznej PiS