Dlaczego media atakują PiS
Zmodyfikowano: 01-12-2015

Struktura mediów w Polsce jest bardzo nierównomierna 75% należy do kapitału zagranicznego przeważnie niemieckiego a tylko 24% pozostało w polskich rękach. Nie od dziś wiadomo, iż ten kto ma informację i media ma prawdziwą władzę, dlatego temat repolonizacji mediów wywołał swoistą  histerie niemieckich mediów po zmianie władzy w Polsce. Strach przed utratą władzy i wpływów jest tak ogromny, iż prasa wydawana w samych Niemczech pokazuje nowe władze w jak najgorszym świetle. Najlepszym przykładem jest "Berliner Zeitung", który napisał, że ze strony Węgier i Polski Europie grozi większe niebezpieczeństwo niż ze strony Państwa Islamskiego.

 

W przypadku prasy w  2014 roku sprzedano w Polsce ponad 746 milionów egzemplarzy wszystkich tytułów.  Na rynku istnieje 19 liczących się  koncernów medialnych – 9 zagranicznych (Wydawnictwo Bauer, Ringier Axel Springer, Grupa Polska Press, Edipresse Polska, Grupa Burda International, Phoenix Media, Marquad Media, Egmont Polska i Bonier Bussines Polska) i 10 polskich (Agora, ZPR Media, Grupa Gremi, Westa Druk Mirosław Kuliś, Infor Biznes, Fundacja Gościa Niedzielnego, Polityka, PMPG Polskie Media, Fratria i Media Service Polska), które łącznie kontrolują 185 czasopism. Niestety zagraniczny kapitał w 2014 roku był właścicielem aż 144 czasopism i gazet, które ukazały się w łącznym nakładzie 829 milionów egzemplarzy, natomiast polski kapitał był właścicielem jedynie 65 tytułów, które w ubiegłym roku ukazały się w łącznym nakładzie 284 milionów egzemplarzy. Wydawnictwa  o kapitale zagranicznym kontrolują w naszym kraju około  75 proc. udziału w rynku prasy, z czego zdecydowana większość  to wydawcy o kapitale niemieckim. W wydawanych przez te koncerny tytułach min Newsweek Polska pojawiają  się teksty zgodne z polityką Niemiec. Niemiecka prasa w Polsce prezentuje głównie niemiecki punkt widzenia i dba przede wszystkim o niemieckie interesy Atakowani są za to polityce polscy, którzy nie są ulegli wobec Berlina. W ostatnich tygodniach  pojawiło się wiele ataków na PiS i rząd Beaty Szydło, który zapowiedział istotne zmiany w relacjach między Warszawą i Berlinem

W przypadku radia na rynku polskim  pozostaje 20 istotnych kanałów radiowych (nie licząc lokalnych rozgłośni Polskiego Radia) . Osiem jest kontrolowanych przez kapitał zagraniczny (od najpopularniejszych: „RMF FM”, „Radio Zet”, „RMF MAXXX”, „PLUS”, „Zet Gold”, „RMF Classic”, „Antyradio”, „Zet Chilli”), a dwanaście przez rodzimy („Jedynka”, „Eska”, „Trójka”, „Złote Przeboje”, „VOX FM”, „Radio Maryja”, „TOK FM”, „Wawa”, „Dwójka”, „Czwórka”, „Rock Radio” i „Muzo.fm”).

Jednak w pierwszej piątce popularności i tym samym udziału w rynku rozgłośnie pozostające w rękach obcego kapitału mają prawie 40% runku „RMF FM” – 24%, „Radio Zet” – 15%, „Jedynka” – 10%, „Eska” – 8%, „Trójka” – 7%.  Dwa największe koncerny radiowe  są w rękach niemieckich i francuskich – odpowiednio Grupa RMF z 28% udziałem w rynku i Eurozet z 19% udziałem. Dalej polskie spółki: Polskie Radio  18%, Grupa Radiowa TIME (właściciel „Radia Eska”) 11%, Grupa Radiowa AGORY (wydawca „Radia Złote Przeboje” i „TOK FM”) – 5%,  Warszawska Prowincja Redemptorystów (właściciel „Radia Maryja”) – 2%.

W przypadku telewizji to jak wiadomo na rynku działają trzej najwięksi gracze Telewizja Polska, Polsat i TVN. W przeciwieństwie do prasy i radia tu przeważa kapitał rodzimy oraz amerykański poprzez zakup TVN przez spółkę Scripps Networks Interactive. Te trzy stacje oraz ich programy tematyczne kontrolują około 3/4 polskiego rynku.

W przypadku Internetu, podobnie jak w przypadku prasy największe i najchętniej odwiedzane portale są w rękach niemieckich. Trzy największe z nich wp.pl, onet.pl , interia.pl mogą pochwalić się wizytami 42 milionów internautów miesięcznie.

Niepokojące jest, iż właściciele np. wielu tytułów prasowych tacy jak Ringier Axel Springer  właściciel min. Fakt", "Przegląd sportowy" czy Newsweek Polska  mający  16% udziałów w rynku prasowym, w jego rękach jest również największy opiniotwórczy portal onet.pl.

Czytając artykuły z de facto niemieckich  mediów warto zauważyć, iż  ekipa Platformy Obywatelskiej praktycznie zrezygnowała z prowadzenia suwerennej polityki . Staliśmy się  politycznym wasalem Niemiec. Donald Tusk był prawdopodobnie najbardziej uległym wobec niemieckiej kanclerz szefem rządu państwa należącego do UE. 

Komentarze


Czytaj także:

LechKaczynski.org Ruch Społeczny im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Alternatywa Pol(s)ka bez kompleksów Program PiS 2014 Klub Parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów PiS.tv Prawa Strona Północnego Mazowsz Biuletyn Informacji Publicznej PiS