REKONSTRUKCJA BITWY WARSZAWSKIEJ
Zmodyfikowano: 14-09-2015

W sąsiednim powiecie wołomińskim odbędą się coroczne uroczystości upamiętniające wielkie zwycięstwo Polaków nad bolszewikami. Władze powiatu zapraszają na obchody 95 rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Ossowie. Dla wszystkich, którzy w dniach 14-15 sierpnia odwiedzą tą związaną z „Cudem nad Wisłą” miejscowość, organizatorzy przygotowali uroczystości rocznicowe i szereg atrakcji w tym rodzinną grę edukacyjną.

 W dniu 14 sierpnia o 21.00 przy krzyżu upamiętniającym śmierć ks. kapelana Ignacego Skorupki odbędzie się uroczysty capstrzyk i Apel Poległych, upamiętniający żołnierzy, którzy na polach Ossowa oddali życie za Ojczyznę. Wraz z asystą wojskową udział w nim wezmą duchowni, mieszkańcy i władze samorządowe z terenu powiatu wołomińskiego.Natomiast 15 sierpnia od rana rozpoczynają się uroczystości związane z rocznicą „Cudu nad Wisłą”. Patronami honorowymi wydarzenia są: Wojewoda Mazowiecki, Marszałek Województwa Mazowieckiego i Ordynariusz Diecezji Warszawsko – Praskiej. Z okazji Święta Wojska Polskiego, w imieniu Ministra Obrony Narodowej uroczystościom patronuje Sekretarz Stanu w MON Czesław Mroczek.
O godz. 10.00 po modlitwie pod krzyżem upamiętniającym śmierć ks. Skorupki nastąpi przemarsz do kaplicy na polach Ossowskich, gdzie o godz. 11.15 odprawiona będzie msza św. w intencji Ojczyzny. Wcześniej zostaną odsłonięte popiersia Stefana Melaka i gen. broni Bronisława Kwiatkowskiego na Polanie Dębów Pamięci. Po nabożeństwie delegacje władz państwowych, samorządowych, służb mundurowych i instytucji złożą okolicznościowe wiązanki kwiatów pod obeliskiem, znajdującym się na terenie kaplicy, upamiętniającym bohaterów z 1920 r.O godz. 14.00 na pobliskich błoniach rozpocznie się widowisko rekonstrukcyjne nawiązujące do wydarzeń, które rozegrały się w Ossowie 95 lat temu. Inscenizacji z udziałem ponad 150 rekonstruktorów będzie towarzyszyć narracja historyczna, przygotowana przez Stowarzyszenie Miłośników Kawalerii im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich, a także punkt werbunkowy, prezentacja broni i historyczna wystawa Poczty Polskiej.Po rekonstrukcji na polach ossowskich rozpoczną się Mistrzostwa Polski Formacji Kawaleryjskich, a nieopodal obiektów miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej Miasto i Gmina Wołomin organizuje imprezę plenerową z atrakcjami dla dzieci, występami artystycznymi i stoiskami handlowymi i gastronomicznymi. Gwiazdą wieczoru podczas pikniku będzie Mrozu, a na zakończenie rozbłyśnie na niebie pokaz sztucznych ogni przygotowany przez Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia we współpracy ze Starostwem Powiatowym i gminą Wołomin.Organizatorami obchodów 95 rocznicy Bitwy Warszawskiej w Ossowie są: Starosta Wołomiński, burmistrzowie Kobyłki, Zielonki i Wołomina oraz ks. Dziekan Jan Andrzejewski.

Obchody 95. rocznicy „Cudu nad Wisłą” w powiecie wołomińskim to również wiele imprez towarzyszących, których organizację wspiera Starostwo Powiatowe. Jedną z przygotowanych atrakcji jest gra terenowa pn. „Bitwa Warszawska 1920 roku – Rodzinna Gra Edukacyjna”, zaplanowana na 15 sierpnia w godz. 12.00-17.00 na błoniach ossowskich.

Już po raz drugi pomysłodawcą oraz realizatorem gry jest Fundacja Dzieci-Dzieciom z Kobyłki – www.dzieci-dzieciom.pl wspólnie z Powiatem Wołomińskim. Materiały do gry oraz zapoznanie się z zasadami będą możliwe w pomarańczowym, oznakowanym namiocie, znajdującym się tuż przy scenie na placu przy OSP Ossów. Mogą wziąć w niej udział uczestnicy indywidualni, w tym dzieci i młodzież oraz całe rodziny.Gra polega na poruszaniu się po nieoznakowanych szlakach, którymi można wędrować. Każdy uczestnik otrzymuje specjalną mapę z oznaczonymi na niej punktami. Zadaniem startujących będzie dotarcie do wskazanych na mapie miejsc. Szyfry, rzut granatem, pole minowe, skrzynia z dokumentami i wiele innych atrakcji czeka na uczestników Rodzinnej Gry Edukacyjnej. Po zaliczeniu zadania należy uzyskać specjalne potwierdzenie od koordynatora gry. Zebranie wszystkich poprawnych odpowiedzi, daje możliwość rozwiązania zagadki konkursowej, a to upoważnia do wypełnienia kuponu konkursowego i wrzucenia go do urny. Na zakończenie gry, po godz. 17:00 zostanie rozlosowanych 50 kuponów, a ich właściciele otrzymają nagrody. Poza tym, każdy uczestnik otrzyma drobny prezent tematyczny za aktywny udział w grze.Będzie to interaktywne spotkanie z historią, mające na celu kontakt i obcowanie z kulturą, a tym samym upamiętnienie bohaterów Bitwy Warszawskiej i dbałość o tradycję i kulturę regionu. Każdy uczestnik poprzez merytoryczną wartość gry, dowie się o postaciach i wydarzeniach historycznych, szczególnie związanych z ziemiami powiatu wołomińskiego.
źródło:bitwawarszawska.pl

Komentarze


Czytaj także:

LechKaczynski.org Ruch Społeczny im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Alternatywa Pol(s)ka bez kompleksów Program PiS 2014 Klub Parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów PiS.tv Prawa Strona Północnego Mazowsz Biuletyn Informacji Publicznej PiS