Nareszcie przełom! Czyli zdań kilka o wyborach prezydenckich
Zmodyfikowano: 27-05-2015

Wieczór 24 maja, czyli dnia II tury wyborów prezydenckich spędziłem - dzięki uprzejmości wesołowskiego PiS - w sztabie wyborczym Andrzeja Dudy. Sztab na wyborczy wieczór ulokował się w symbolicznym miejscu – budynku Reduta Bank Polski (na ul. Bielańskiej), który był rejonem ciężkich walk podczas Powstania Warszawskiego i symbolem obrony Starego Miasta przez powstańców.

To, co działo się tam, gdy już wiadomo było – jeszcze przed zakończeniem ciszy wyborczej, jakie są wyniki, można określić dwoma słowami: radosna fiesta. Były uśmiechnięte twarze, głośne, wesołe śpiewy, skandowane raz po raz „Andrzej Duda” i gromkie okrzyki „Do widzenia” adresowane do Bronisława Komorowskiego. O 22.30., gdy ogłoszono już wstępne wyniki, emocje sięgnęły zenitu, salę ogarnęła euforia. Niektórzy mieli w oczach łzy wzruszenia. Zanim jednak przemówił Andrzej Duda, obejrzeliśmy na telebimie powyborcze wystąpienie Bronisława Komorowskiego. Nie widziałem na sali nienawiści i agresji, o których tyle mówił podczas swego powyborczego wystąpienia ustępujący prezydent. Choć ktoś o złej woli tak mógłby nazwać okrzyki „Do widzenia” czy głośne, pełne dezaprobaty „Uuu..”, gdy na telebimie zobaczyliśmy smętne, nieprzyjemnie zaskoczone, wręcz wisielcze miny niektórych telewizyjnych dziennikarzy.

To ostatnie było chyba dla mnie najbardziej uderzające, bo sam jestem dziennikarzem. I do szewskiej pasji doprowadzało mnie w ostatnich tygodniach to, jak większość tzw. mainstreamowych mediów – zamiast dziennikarstwa – uprawiało propagandę na rzecz Bronisława Komorowskiego i próbowało wszelkimi sposobami i za wszelką cenę zohydzić kandydata PiS. Niektórzy, jak Monika Olejnik, Justyna Pochanke czy dziennikarze „Gazety Wyborczej”, nawet nie próbowali zachowywać pozorów, wyraźnie wskazując, na którego kandydata ich zdaniem należy głosować. I próbując jednocześnie pogrążyć Andrzeja Dudę, zniechęcić do niego wyborców. „Wyborcza” przed II turą przeszła w tej brudnej robocie samą siebie. Przykłady? Na swojej stronie internetowej w ostatnim tygodniu przed II turą nie informowała o sondażach, w których Bronisław Komorowski przegrywał, a dawała na czołówki sondaże, w których wygrywał. „Wyborcza” słowem nie zająknęła się o ujawnionej taśmie z nagraniem rozmowy byłej wicepremier Ewy Bieńkowskiej z szefem CBA, choć – dla normalnego medium – powinien to być news tygodnia. Wiele razy faulowała Andrzeja Dudę, a nawet kłamała, pisząc na jego temat. Tak nachalnej, bezczelnej i nieuczciwej prorządowej propagandy nie było w głównych mediach w Polsce od czasów PRL. Strach więc pomyśleć, co będzie jesienią, przed wyborami parlamentarnymi.

Dla mnie osobiście wygrana Andrzeja Dudy, na którego – z różnych powodów - głosowałem, to nadzieja na bardzo potrzebny dziś Polsce przełom, na wyrwanie jej z rąk bezideowych karierowiczów, oportunistów, kierujących się – według mnie - wyłącznie własnym interesem, a nie dobrem wspólnym, na odepchnięcie prywaty, która zżera rządzącą obecnie naszym krajem ekipę. To nadzieja na koniec złych – moim zdaniem – dla Polski rządów PO-PSL. Na koniec rządów ludzi, dla których polityka jest wyłącznie zawodem, sposobem zarobkowania, a nie także powołaniem, służeniem ludziom, ojczyźnie, czym powinna być. Nie wiem, jak będzie, gdy koalicja PO-PSL straci władzę, a przejmie ją np. PiS i ugrupowanie Pawła Kukiza. Ale po wygranej Andrzeja Dudy, po stylu jego kampanii, jego zachowaniu, jego przemówieniach, wierzę, że będzie lepiej.

Jacek Krzemiński

 

 

Komentarze

RAWICZ - 2015-05-28 17:42:14
Będzie lepiej jak PIS oczyści się ze szmalcowników i donosicieli jak funkcyjni przedstawiciele przestaną podgrzewać atmosferę, jak zaczną wierzyć ludziom, jak przestaną widzieć w każdym wroga i fałszerza, roztoczenie sympati i wiary przyniesie dopiero lepsze owoce. Rawicz

Czytaj także:

LechKaczynski.org Ruch Społeczny im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Alternatywa Pol(s)ka bez kompleksów Program PiS 2014 Klub Parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów PiS.tv Prawa Strona Północnego Mazowsz Biuletyn Informacji Publicznej PiS